מהו שירות ענן ומהם היתרונות של השירות הנ"ל?

מחשוב ענן או ענן מחשוב (Cloud Computing), הם שירותי מחשוב הניתנים על ידי שימוש בשרת מרוחק, אליו המשתמשים מתחברים לרוב דרך המרשתת. השימוש במילה ענן מגיע מתרשימי הזרימה שבהם מתארים את הרשת בצורה גרפית כענן (ב-Computer network diagram). מיחידות הקצה הממוקמות למשל במשרדי החברה שמקבלת את שירותי הענן, ניתן להפעיל את מערכות המחשוב השונות, היושבות על שרתים מרוחקים. כאן למעשה ניתן כבר לראות את היתרון הראשון הגלום באפשרות של שירות ענן: אין צורך להחזיק שרתי מחשוב בחלל העסקי. מיתרון זה נגזרים כמובן מספר יתרונות נוספים, עליהם נרחיב בהמשך.

סוגי השירותים הקיימים

סך הכול נהוג להתייחס לשלושה שירותי ענן להלן:

  • IaaS (תשתית כשירות) - הלקוח מקבל משאבי מחשוב לצרכים בסיסיים שונים כמו גיבוי קבצים.
  • PaaS (פלטפורמה כשירות) – הספק מספק פלטפורמה לפיתוח או הרצת אפליקציות. היקף השירות גדול יותר שכן הלקוח מקבל גם תוכנות תשתית וגם משאבי מחשוב.
  • SaaS (תוכנה כשירות) – במקום לרכוש תוכנות ולהתקין אותן בשרתים של הלקוח, ניתן לרכוש את שירותי התוכנה מספק של שירותי ענן לחברות. במקרה הזה הלקוח מקבל מהספק גם פלטפורמה, גם תשתית וגם שירותים אפליקטיביים שונים.  

חלוקת התפקידים הקלאסית

שירותי ענן לחברות מספקים גופים הנקראים בהתאם "ספקי שירותי ענן מחשוב" או "ספקי ענן מחשוב". הספק מחזיק במערכות מחשוב רבות באמצעותן הוא מספק שירותים לחברות וארגונים אחרים. ישנן מספר קטגוריות לסיווג ספקי מחשוב הענן: בין היתר מדובר בחברות המספקות פלטפורמות מחשוב ענן כמו Amazon Web Services, חברות המספקות שירותים שונים דרך הרשת כמו אמזון או גוגל, חברות תשתית מסורתיות כמו אינטל או מיקרוסופט ועוד.

בנוסף יש כמובן את הצרכנים, כאשר הצרכן יכול להיות ארגון גדול הדורש מערך מחשוב מורכב, עסק בינוני או קטן ואפילו משתמש ביתי פרטי. כך לדוגמה רבים בישראל נוהגים כיום לגבות את המידע על שרתים מרוחקים או כפי שנהוג לומר בשפת היומיום: "גיבוי בענן". מעבר לספק ולצרכן יש את יצרן התשתית, שכן כדי שהספק יוכל לספק שירותים, הוא צריך להשתמש במוצרי תוכנה, תקשורת וחומרה שונים שלרוב מיוצרים על ידי גורם חיצוני.

מה הם היתרונות של שירות ענן?

להלן היתרונות המרכזיים של שירותי ענן לחברות:

  • מחשוב ירוק – מניעת פגיעה באיכות הסביבה על ידי צריכת אנרגיה נמוכה יחסית (הודות ליעילות הגבוהה של ענן המחשוב).
  • גמישות בתשתיות תוכנה וחיסכון בעלויות תוכנה.
  • חיסכון בעלויות תחזוקה ורכישה של ציוד חומרה – הלקוח למעשה לא צריך לרכוש רכיבי חומרה וכך הוא יכול לחסוך לא מעט כסף שכן הוא מקצץ בעלויות של רכישת חומרה, תחזוקת חומרה, עלויות הקשורות לשטח האחסון הפיזי של השרתים, עלויות חשמל ועוד.
  • חיסכון בעלויות כוח אדם – הלקוח לא צריך להעסיק ישירות אנשי מקצוע לצורך תפעול התשתית ותחזוקתה השוטפת.
  • גמישות בשימוש במשאבים – הלקוח יכול להתאים בצורה מושלמת את דרישות החומרה לצרכים הספציפיים שלו בכל נקודת זמן. 

התקשרו עכשיו

077-2105001